Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji kodu LEI?

Dokumenty wymagane do złożenia wniosku dotyczącego kodu LEI różnią się w zależności od rodzaju podmiotu. Po złożeniu wniosku o kod LEI informacje podane we wniosku dotyczącym rejestracji zostaną sprawdzone w akredytowanych rejestrach Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF).

W przypadku wniosków o kod LEI dla podmiotów takich jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) lub podobnych podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) do formularza zgłoszeniowego nie trzeba dołączać dodatkowych dokumentów.

Jest tak dlatego, że proces weryfikacji LOU opiera się na informacjach uzyskanych z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), które zawierają szczegółowe dane na temat lokalnych podmiotów.

Należy pamiętać, że jeśli do wniosku o kod LEI potrzebne będą dodatkowe dokumenty, skontaktujemy się z Tobą, aby je uzyskać.


Pełnomocnictwo

Jednym z dokumentów, które często wysyłamy do podpisania, jest pełnomocnictwo. Dokument ten jest wymagany, jeśli wnioskodawca nie figuruje w akredytowanych rejestrach GLEIF, a my potrzebujemy podpisu osoby upoważnionej na wniosku. O pełnomocnictwo prosimy również w przypadku wniosków dotyczących przeniesienia.

Pełnomocnictwo można podpisać elektronicznie w ciągu kilku sekund. Można łatwo udostępnić link odpowiedniej osobie do podpisania.


Osoba niebędąca aktywnym członkiem kadry kierowniczej

Jeśli nie figurujesz jako aktywny członek kadry kierowniczej w danych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) dotyczących podmiotu, ale masz uprawnienie do działania w jego imieniu, musisz przedstawić dowód na potwierdzenie tego uprawnienia. Można to zrobić, składając dokument upoważniający, który wskazuje uprawnionych przedstawicieli podmiotu prawnego.

Dokumentem upoważniającym mogą być różne pisma, takie jak protokół ze spotkania zarządu, zaświadczenie o zasiadaniu na stanowisku czy umowa spółki.


Podmioty, które powinny przedstawić dodatkowe informacje

1. Podmioty zależne: Jeśli inna spółka posiada pakiet kontrolny w Twojej spółce (zazwyczaj ponad 50% akcji/udziałów) i podmiot dominujący konsoliduje rachunki, do formularza rejestracyjnego należy załączyć najnowszy raport z konsolidacji finansowej podmiotu dominującego jako dowód powiązania. 

2. Fundacje: Jeżeli składasz wniosek o kod LEI dla fundacji, dane Twojego podmiotu zostaną sprawdzone w rejestrze takim jak Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON). Możemy skontaktować się z Tobą w celu uzyskania dodatkowych dokumentów potwierdzających nazwę podmiotu, jego adres, główną datę utworzenia i nazwy organów podpisujących.

3. Jednoosobowa działalność gospodarcza: Jeżeli ubiegasz się o LEI dla jednoosobowej działalności gospodarczej, dane podmiotu zostaną sprawdzone w rejestrze takim jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możemy skontaktować się z Tobą w celu uzyskania dodatkowych dokumentów potwierdzających nazwę podmiotu, jego adres, główną datę utworzenia i nazwy organów podpisujących.

4. Fundusze inwestycyjne i emerytalne: Jeżeli ubiegasz się o LEI dla funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, dane podmiotu zostaną sprawdzone w rejestrze takim jak Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, Fundusze Inwestycyjne oraz Fundusze Emerytalne (Komisja Nadzoru Finansowego). Możemy skontaktować się z Tobą, jeśli będziemy potrzebować dodatkowych informacji.


 

Uzyskaj kod LEI już dziś

185 zł / rok

Złóż wniosek w kilka minut.

Złóż wniosek tutaj