FAQ

Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) to złożony z 20 znaków kod alfanumeryczny służący do identyfikacji podmiotów prawnych na całym świecie. Każdy kod LEI jest unikalny i wyłączny: zostaje przypisany do danego podmiotu raz i nie może być przypisany do żadnego innego.

Numer identyfikatora podmiotu prawnego nie zastępuje krajowego numeru rejestracyjnego spółki.
Od 3 stycznia 2018 r. podmioty prawne muszą posiadać identyfikator podmiotu prawnego, jeśli prowadzą transakcje na rynku regulowanym, w ramach platformy wielostronnej lub na innych platformach.

Rejestracja kodu LEI jest obowiązkowa dla wszystkich podmiotów prawnych, które zamierzają brać udział w transakcjach na rynku finansowym z wykorzystaniem papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych w dowolnej formie. Przykłady takich instrumentów finansowych to między innymi akcje, obligacje, fundusze ETF, kontrakty terminowe FX, swapy i swapy stóp procentowych.
Rejestr LEI zazwyczaj przydzieli numer identyfikatora podmiotu prawnego (LEI) w ciągu 24 godzin. Jednak może to zająć zaledwie 1–3 godziny, jeśli otrzymamy płatność i dokumenty uzupełniające od Twojej firmy natychmiast (jeśli jest to wymagane).
Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) został stworzony po globalnym kryzysie finansowym w 2008 r., aby pomóc w ustanowieniu i utrzymaniu globalnego standardu unikalnej identyfikacji podmiotów prawnych, które biorą udział w transakcjach finansowych.

System LEI ma zapewnić spójną, globalnie akceptowaną metodę identyfikacji stron transakcji finansowych w celu zmniejszenia ryzyka i zwiększenia przejrzystości w globalnym systemie finansowym.
Po wydaniu identyfikator podmiotu prawnego (LEI) pozostaje ważny przez okres jednego roku. Aby zapewnić jego ciągłość, kod LEI musi być odnawiany co roku. W celu uproszczenia tego procesu dla klientów oferujemy kilkuletnie rozwiązania pozwalające na wydłużenie okresów ważności bez konieczności corocznych odnowień.

Jeśli kod LEI nie zostanie odnowiony, wygaśnie. Może to powodować problemy w zakresie transakcji finansowych i obowiązków sprawozdawczych oraz prowadzić do odrzucenia transakcji przez instytucje finansowe i nałożenia kar za nieprzestrzeganie przepisów.

Kod LEI, który wygasł (czyli stracił ważność), można odnowić w dowolnym momencie.
Identyfikator podmiotu prawnego (LEI) jest uniwersalnym, publicznym identyfikatorem uznanym i ważnym we wszystkich jurysdykcjach na całym świecie.
Rekord LEI (identyfikatora podmiotu prawnego) jest publiczny. Zawiera informacje o podmiocie prawnym, takie jak jego nazwa, adres, struktura własności i inne dane, które pomagają zidentyfikować podmiot i jego powiązania z innymi organizacjami. Zawiera również informacje o podmiocie nadającym kod LEI i statusie kodu LEI.

Aby zobaczyć więcej, odwiedź narzędzie wyszukiwania kodów LEI.
Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) prowadzi Globalny Indeks, czyli publicznie dostępną bazę danych wszystkich kodów LEI i powiązanych z nimi informacji o podmiotach. Aby uzyskać dostęp do bazy danych GLEIF, odwiedź jej stronę internetową lub skorzystaj z naszego narzędzia wyszukiwania.

Wystarczy wprowadzić kod LEI lub nazwę firmy powiązaną z kodem LEI, aby odnaleźć w bazie danych aktualny status i inne istotne szczegóły.
Kody LEI są nadawane przez Lokalne Jednostki Operacyjne (LOU). LOU często współpracują z agentami ds. rejestracji, którzy nie nadają kodów LEI bezpośrednio, ale udzielają cennej pomocy podmiotom prawnym w procesie rejestracji, odnowienia i przeniesienia kodów LEI poprzez realizację określonych zadań.

Rejestr LEI jest agentem ds. rejestracji dla następujących LOU: Ubisecure Oy (RapidLEI) LEI: 529900T8BM49AURSDO55, Nasdaq CSD SE (Nasdaq LEI) LEI: 485100001PLJJ09NZT59.
Do innego dostawcy usług LEI można przejść w dowolnym momencie. Globalny system LEI wspiera zdrową konkurencję między podmiotami nadającymi a rejestratorami z korzyścią dla podmiotów prawnych.

Przeniesienie kodu LEI jest bezpłatne i może zostać zrealizowane w ciągu siedmiu dni.
Wnioski o kody LEI dla fundacji lub jednoosobowej działalności gospodarczej są akceptowane. Jeśli fundacja lub jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej lub rejestrze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), jako numer rejestracyjny firmy należy wpisać „N/A”.
Aby uzyskać kod LEI dla fundacji lub jednoosobowej działalności gospodarczej, dane Twojego podmiotu zostaną zweryfikowane w rejestrach, takich jak Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej lub rejestr Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Możemy skontaktować się z Tobą, aby uzyskać dodatkowe dokumenty potwierdzające nazwę prawną, adres prawny, główną datę utworzenia i nazwy organów podpisujących.