Dlaczego kod LEI jest wymagany?
Identyfikator podmiotów prawnych (Legal Entity Identifier, LEI) to kod (numer) niezbędny do zapewnienia większej przejrzystości na rynku finansowym. Inicjatywa powstała po globalnym kryzysie finansowym w 2008 r. z nadzieją, że uda się uniknąć globalnych wstrząsów ekonomicznych o takiej sile w przyszłości. Kod LEI jest obecnie niezbędny w przypadku podmiotów prawnych działających w ramach dzisiejszego systemu finansowego. Rekordy LEI poszczególnych firm będą zawierać informacje dostępne publicznie za pośrednictwem globalnej bazy danych.
Dlaczego powstały kody LEI?
Globalny System LEI (GLEIS) został opracowany przez G20 w 2011 r. w odpowiedzi na globalny kryzys finansowy z 2008 r. To właśnie wtedy oczywista stała się konieczność stworzenia bardziej przejrzystego systemu finansowego.
Identyfikator podmiotów prawnych (Legal Entity Identifier, LEI) to unikalny kod (numer), który umożliwia identyfikację dowolnej organizacji lub podmiotu prawnego w ogólnoświatowej bazie danych. Kod LEI to kombinacja 20 liter i cyfr.
Podobnie jak obywatele mają krajowy numer identyfikacyjny w jakiejś formie, tak i firmy powinny mieć globalny identyfikator.
Jaki jest cel kodów LEI?
Cel kodów LEI jest zatem prosty: umożliwiają one bezpłatne sprawdzenie podmiotów prawnych w bazie danych dostępnej na całym świecie. Zwiększa to bezpieczeństwo międzynarodowych transakcji, upraszcza procedury Know Your Customer (KYC) oraz poprawia przejrzystość w globalnym systemie finansowym.
Rekord LEI firmy będzie zawierał dane publiczne, takie jak jej nazwa, adres, miejsce rejestracji, a także informacje, czy jest ona oddziałem lub należy do innego podmiotu dominującego. Dostęp do bazy danych będzie możliwy za pośrednictwem wyszukiwarki Rejestru LEI.
Co się stanie, jeśli nie odnowię kodu LEI?
LEI stanowi normę ISO i jest wymagany przede wszystkim dla każdego podmiotu prawnego podejmującego transakcje finansowe lub działającego w ramach dzisiejszego systemu finansowego, zwłaszcza na terenie USA, Wielkiej Brytanii czy UE.
Stwierdzenie „Bez LEI nie ma handlu” mówi samo za siebie. Bez kodu LEI transakcje firmy zostaną zablokowane.
Obecnie do podmiotów prawnych, które na pewno potrzebują kodów LEI, należą instytucje finansowe, takie jak domy maklerskie, banki, firmy inwestycyjne i ubezpieczeniowe oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Na chwilę obecną osoby fizyczne nie muszą mieć takiego kodu.
Dzięki LEI firma zapewnia sobie zgodność ze 184 międzynarodowymi przepisami nakazującymi stosowanie identyfikatora podmiotów prawnych na całym świecie, co samo w sobie pomoże usprawnić proces onboardingu w różnych instytucjach finansowych.
Dowiedz się więcej o tym, kto potrzebuje kodu LEI, tutaj.
Jak uzyskać kod LEI?
Po stworzeniu koncepcji G20 Financial Stability Board (FSB) powołała do sprawowania nadzoru nową organizację not-for-profit, Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF). Fundacja nie nadaje kodów, lecz pozostawia to zadanie sieci publicznych i prywatnych spółek występujących jako Lokalne Jednostki Operacyjne (LOU). Ponadto, aby uzyskać kod LEI, należy skontaktować się z agentem ds. rejestracji LEI.
Naszą rolą jest dostarczanie informacji o LEI, przetwarzanie danych i zarządzanie komunikacją między LOU a podmiotami prawnymi. Rozumiemy, że czas jest dla Ciebie cenny, dlatego włożyliśmy wiele pracy, aby stać się najszybszym dostawcą usług dotyczących LEI.
Podsumowanie
- Globalny System LEI powstał jako rzetelne źródło informacji dostarczające unikalne identyfikatory wszystkim podmiotom podejmującym transakcje finansowe na całym świecie.
- Kod LEI jest potrzebny i można go uzyskać za pośrednictwem oficjalnego agenta ds. rejestracji LEI.
- Publiczna baza danych LEI jest bezpłatna i oferuje wiarygodne informacje na temat kontrahentów.
- „Bez LEI nie ma handlu”.