ESRB omawia przyszłość LEI

European Systemic Risk Board (ESRB) opublikowała okolicznościowy dokument poświęcony znaczeniu Legal Entity Identifier (LEI). Zadaniem ESRB w Unii Europejskiej (UE) jest zapobieganie i ograniczanie ryzyka w systemie finansowym. W dokumencie przedstawiono możliwości, jakie stwarza LEI w umożliwianiu szybszych, tańszych i bezpieczniejszych transakcji nie tylko na rynkach finansowych, ale i dla wszystkich podmiotów prawnych na całym świecie.

Legal Entity Identifier

W dokumencie ESRB stwierdzono, że: „Większe wykorzystanie LEI przynosi korzyści nie tylko organom regulacyjnym i innym organom władzy. Korzyści te są również dostępne dla szeroko rozumianej branży finansowej, niefinansowej oraz środowiska akademickiego. Będąc dobrem publicznym, baza danych LEI może być swobodnie konsultowana. LEI tworzy światową infrastrukturę dla ery cyfrowej w dziedzinie podmiotów prawnych, tak jak książka telefoniczna dla ery analogowej”.

Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF), który jest organem nadzorującym Global LEI System (GLEIS), ocenia przydatność organizacji pragnących prowadzić działalność jako podmioty nadające LEI, przyjmuje oświadczenia ESRB i prowadzi dalsze dyskusje na ten temat.

GLEIF zwraca uwagę, że chociaż dokument ESRB dostrzega szeroki potencjał LEI, porusza również kwestię potencjalnych przeszkód w jego globalnym przyjęciu, zarówno przez finansowe, jak i niefinansowe podmioty prawne. Należą do nich kwestie związane z kosztami uzyskania LEI oraz w razie potrzeby jego odnawiania przez mniejsze firmy; brak zainteresowania lub świadomości poza sektorami finansowymi oraz brak prawa wymagającego od wszystkich krajów stosowania określonych kodów, co ułatwiłoby komunikację między różnymi zainteresowanymi stronami. Obecna częstotliwość odnawiania LEI co roku (co wymaga aktualizacji danych referencyjnych, jeśli uległy one jakiejkolwiek zmianie) również nie jest wystarczająco częsta dla niektórych celów nadzorczych.

ESRB znalazła sposób na pokonanie tych przeszkód, zalecając, aby ustanowiony globalny system wydawania LEI został rozszerzony na krajowe rejestry przedsiębiorstw i instytucje finansowe. Dzięki temu będą one mogły zarówno pełnić rolę agencji lub doradcy, jak i ułatwiać wydawanie LEI swoim klientom będącym osobami prawnymi, przyjmując rolę agenta rejestracji lub agenta ds. weryfikacji. 


Ewentualne Korekty Regulacyjne

Globalny System LEI ciężko pracuje nad stworzeniem niezawodnych i solidnych ram regulacyjnych. Ponieważ jednak każdy system jest tylko tak dobry, jak jego uczestnicy, ważne jest, abyśmy zrozumieli, w jaki sposób globalne regulacje mogą odegrać integralną rolę we wspieraniu sukcesu tej nowej inicjatywy.  GLEIF przedstawia kilka spostrzeżeń na temat tego, jaki rodzaj perspektywy operacyjnej może być niezbędny dla tych regulacji, jeśli mają one rzeczywiście pomóc w realizacji zaleceń ESRB.

Company Law

Wprowadzenie globalnego ustawodawstwa nakazującego wydawanie LEI byłoby skuteczne dla przedsiębiorstw na całym świecie. Mogłoby to nastąpić tylko wtedy, gdy wszystkie zarejestrowane podmioty otrzymają LEI za pośrednictwem odpowiednich rejestrów przedsiębiorstw.

AML Law

Inną możliwością realizacji zaleceń ESRB mogłoby być wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy na całym świecie. Przepisy takie można by ewentualnie uaktualnić w taki sposób, by nakładały na instytucje finansowe obowiązek stosowania LEI w odniesieniu do wszystkich podmiotów prawnych na potrzeby środków należytej staranności wobec klienta.

Payments Law

Jako że przepisy dotyczące płatności nadal się kształtują, a globalne dążenie do operatywności staje się z każdym dniem silniejsze – poprzez innowacje, takie jak certyfikacja ISO 20022, która już wykorzystuje standardy identyfikacji LEI w swoich ramach – zintegrowanie tego z naszym systemem finansowym byłoby naturalnym kolejnym krokiem. Jak wspomniano powyżej w AML Law, włączenie LEI do systemu płatności zależałoby od instytucji finansowych, które ułatwiłyby uzyskanie i utrzymanie LEI dla swoich klientów.


Kluczowe wnioski

Zapotrzebowanie na międzynarodowy identyfikator wzrasta, ponieważ przedsiębiorstwa i konsumenci na całym świecie korzystają z coraz większej cyfryzacji. Globalny standard, dzięki któremu można potwierdzić z kim prowadzi się interesy, przyniesie korzyści nie tylko w handlu transgranicznym, ale także przy zakupach internetowych, płatnościach kartą kredytową przez telefon, a nawet przy wystawianiu faktur. Nieuchronnie przyczyni się do wyeliminowania nieporozumień w transakcjach i zwiększenia bezpieczeństwa.

Globalny System LEI jest unikalnym i silnym identyfikatorem, który zyskuje na znaczeniu, ponieważ może być stosowany przez wszystkie podmioty prawne, w przeciwieństwie do innych systemów regionalnych lub międzynarodowych, które niekoniecznie mogą zapewniać dokładne informacje.

Szersze zastosowanie LEI, począwszy od wprowadzenia obowiązku wydawania go wszystkim podmiotom, umożliwi przedsiębiorstwom lepszą widoczność dla globalnych inwestorów w innych jurysdykcjach, przy bardzo niewielkich kosztach. Dodatkowo pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa handlu elektronicznego i wszystkich transakcji cyfrowych.