Global Business Identifier (GBI) – Inicjatywa na rzecz transformacji handlu

Border Interagency Executive Council (BIEC) opracowała nowy Evaluative Proof of Concept (EPoC), w ramach którego przetestowane zostaną trzy różne identyfikatory podmiotów i określone zostanie, która kombinacja jest optymalna do jednoznacznej identyfikacji: głównych podmiotów prawnych, ich ról własnościowych oraz konkretnych lokalizacji w ramach funkcji globalnego łańcucha dostaw. Globalny Identyfikator Biznesowy (GBI, Global Business Identifier) EPoC ma działać w ramach systemu Automated Commercial Environment, a jego uruchomienie planowane jest na wiosnę 2022 r.

Podczas Wirtualnego Tygodnia Handlu uczestnicy obejrzeli prezentację, w której amerykańska Służba Celna i Ochrony Granic (CBP, ang. Customs and Border Protection) stwierdziła, że w roku finansowym 2020 było ponad 365 000 aktywnych importerów, a także 16 500 agentów celnych. Chociaż importerzy ci są zobowiązani do podawania numeru identyfikacyjnego producenta/spedytora dla wszystkich importowanych towarów, CBP stwierdziła, że Numer Identyfikacyjny Producenta (MID, ang. Manufacturer Identification Number) nie zapewnia odpowiedniej jakości, bogactwa i niepowtarzalności danych, które są niezbędne do uzyskania dokładnych informacji na temat łańcucha dostaw. Problem ten dotyczy samej liczby przesyłek obsługiwanych przez CBP, która w roku budżetowym 2020 obejmowała 28,5 miliona kontenerów towarowych, 32,8 miliona zgłoszeń przywozowych oraz 148 miliony przesyłek drogą powietrzną o wartości de minimis, a także 94 miliony przesyłek samochodami ciężarowymi.


Rozwiązania proponowane przez GBI

Legal Entity Identifier (LEI)

LEI to 20-cyfrowy alfanumeryczny identyfikator z elementami danych referencyjnych, niepowtarzalny dla danego podmiotu prawnego.

Na dzień 04-13-2022 na całym świecie wydano 2,112.123 LEI, a liczba ta szybko rośnie.

Data Universal Numbering System (DUNS)

DUNS to 9-cyfrowy numeryczny i nieindeksowy identyfikator, który umożliwia identyfikację unikalnych przedsiębiorstw za pomocą biblioteki zawierającej ponad 200 elementów danych referencyjnych.

Na całym świecie wydano ponad 300 milionów numerów DUNS.

Global Location Number (GLN)

Numer GLN to 13-cyfrowy identyfikator numeryczny z różnymi zestawami podstawowych elementów danych referencyjnych, które można dostosować do lokalizacji, funkcji i przedsięwzięć.

Ponad 2 miliony firm stosuje standardy GS1, a 100 milionów produktów posiada kody kreskowe GS1.

 


GBI Evaluative Proof of Concept

CBP oświadczyła, że międzyagencyjna grupa robocza już tworzy Evaluative Proof of Concept, który pozwoli przetestować proponowane rozwiązania i określić najlepsze połączenie tych trzech identyfikatorów podmiotów, które jednoznacznie identyfikują własność, konkretną działalność, lokalizacje na świecie, role w łańcuchu dostaw oraz funkcje. Dobrowolni uczestnicy testu będą musieli przekazać wszystkie trzy identyfikatory fabrykanta/producenta, sprzedawcy i spedytora (bez względu na to, czy są to te same podmioty, czy nie) za pośrednictwem Zautomatyzowanego Interfejsu Przedstawiciela (ABI, ang. Automated Broker Interface). Przekazywanie identyfikatorów dystrybutora, eksportera i pakującego pozostanie opcjonalne. Jednak do czasu przeprowadzenia pełnej oceny testu, numer MID będzie nadal wymagany i równolegle akceptowany.

Test obejmie 10 krajów: Chiny kontynentalne, Australię, Kanadę, Nową Zelandię, Wielką Brytanię, Francję, Meksyk, Wietnam, Włochy i Singapur.

Test obejmie 6 kategorii produktów: alkohol, wyroby medyczne, artykuły osobistego użytku, owoce morza, zabawki i zwracane towary z USA.

Z tego względu członkowie handlu, którzy prowadzą działalność w jednym z wymienionych krajów i importują produkt należący do jednej z tych kategorii, mogą wziąć udział w teście.